Recyklovaný polyester

Recyklováný polyester je materiál, který má stejné vlastnosti jako polyester čistý. Velmi dobře se udržuje, je pevný a vysoce odolný. Výroba čistého polyesteru je však vysoce náročná pro naše životní prostředí. Recyklovaný polyester je výráběn z toho, co již na světe je a při výrobě má nižší uhlíkovou stopu o 75%, např. také o 50% nižší než při výrobě organické bavlny. Při výrobě se spotřebovává o 90% méně vody a o 70% méně energie. Materiál je vyroben z vylovených rybářských síťí, která zabíjí bezbranné mořské živočichy nebo z recyklovaných PET lahví. Výroba podléhá nejpřísnějšímí kriteriím. V tomto případě zajišťuje nejvyšší standardy OEKO TEX STANDARD 100 a GLOBAL RECYCLE STANDARD certifikace.

                                                                                                     

Proces výroby probíhá tak, že se recyklovaný polyester (rybářské síťě, PET láhve) očistí a vytvoří z něj malé granulky, z kterých se za vysoké teploty vytahují vlákna, jež se použivají k pletení látky.

 

Proč jsme pro výrobu Majtek vybrali recyklovaný polyester?

Materiál musel splňovat to, že bude pod oblečením neviditelný a nebudou na něm žadné zbytečné lemy. Líbí se nám přírodní materiály, ale máme také rádi komfort, který nám přináší bezešvé a neviditelné spodní prádlo. Látka má navíc i jiné benefity a to: funkční membrána zajišťující prodyšnost, jsou tedy vhodné také na sport, rychle schnou. Hlavní benefitem však zůstává pohled na životní prostředí. Je vyrobená pod nejpřísnějším dohledem, ale s ohledem na lidi, kteří ji vyrábějí. Líbí se nám myšlenka, že tvoříme z něčeho, co pomáhá a ulehčuje životnímu prostředí, proto pro nás byla jasnou volbou.

Když se řekne látka z recyklovaných PET lahví, člověku proletí hlavou jistě mnoho otázek. Zde je pár z nich zodpovězeno.

 

Nebude látka nepříjemná a plastová?

Látka je k nerozeznání od klasické látky z mikrovlákna (polyesteru). Měli jsme v rukou desítky vzorků a věříme tomu, že látku, kterou jsme vybrali, bude velmi příjemná. Na omak je měkoučká a díky elastnu pružná. Proto se jednoduše přizpůsobí tvarům vašeho těla.

 

Bude spodní prádlo z recyklovaného polyesteru prodyšné?

Látku jsme vybrali s funkční membránou, která zajišťuje prodyšnost.

 

Je látka zdravotně nezávadná?

Látka splňuje Global Recycled Standard a má OEKO – TEX STANDARD 100 certifikace. Tedy ano, látka je zdravotně nezávadná.

 

Je to ekologické?

Použili bychom hezký cítat z: instagram.com/zachranmezemi/

"Cílem ekologů není nepoužívat plast, ale neprodukovat odpad."

Troufáme si tedy říct, že ano. Průměrně se ve světě prodá JEDEN MILIÓN plastových lahví za MINUTU. Ano, čtete správně. Co se děje s PET láhvemi dále? V lepším případě doma třídíme a s těmi nehumánně zahozenými se bohužel setkává příroda a zvířata, které platí za naše chyby. I za to, že si např. u nás v ČR kupujeme balenou vodu. My se snažíme pracovat s udržitelnými materiály. Téměř nevyrábíme z nových. Recyklujeme. Recyklace je součást ekologie.

 

Je to ekologické v rámci textilního průmyslu?

Textilní průmysl patří, hned po ropném průmyslu, mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Výroba látky RPET technologií má v číslech o:

  • 90% menší spotřebu vody  
  • 90% nižší uhlíkovou stopu než nylon 
  • 70% menší spotřebu energie ve výrobě 
  • 50 % menší stopu než organická bavlna 

 

Čistíme planetu od přebytečného plastu a ačkoli nejsme schopni udělat to, aby plast zmizel z povrchu země, snažíme se pomocí alespoň jeho recyklovanou formou.

 

PODPORUJEME ZODPOVĚDNOU MÓDU. SLOW FASHION. RECYCLED FASHION. ZEROWASTE.

Zpět do obchodu