Proč jdeme cestou udržitelné mody a lokální výroby?

Už jste určitě při brouzdání na internetu narazili na pojmy jako slowfashion, udržitelná móda, lokální tvorba. Ne jedna značka, výrobce,i či e-shop s těmito pojmy koketují. Není se čemu divit, dnešní doba je nakloněna návratu k přírodě a pro člověka netvoří hlavní faktor pro koupi cena, ale také jak, z čeho a kdo samotný produkt vytvořil. Tleskáme a děkujeme každému výrobci, který se o to snaží a také každému zákazníkovi, který tyto cesty vyhledává.

Udržitelnost v textilním průmyslu

Udržitelná nebo SLOWFASHION móda je protikladem FASTFASHION nákupům v řetězcových prodejnách, kde máte od všeho vždy velké množství, velký výběr, nižší cenu, kvalitu a zároveň se vyznačuje pro ženy oku lahodící slovíčko "SALE", SLEVA, VÝPRODEJ na konci každého krátkého období. Není také divu. Materiály kupují velké firmy v tisících kilometrech a tady platí jako u všeho: čím více, tím lepší cena. Je to u všeho...od materiálů, přes Je to všude a je toho mnoho. Druhý faktor nízkých nákladů jsou bezesporu výdaje na práci - nelidské podmínky, dětská práce a odměna? Nebudeme ani komentovat. Takhle světe ne! Tohle není cesta. Dopad textilního průmyslu na živtní prostředí je hned po tom ropném, ten nejhorší. Velké korporáty už snaží alespoň používat udržitelné materiály, ale tohle je pouze střípek a pro ně ta nejlevnější "proměna". Mají před sebou dlouhou cestu a ve chvíli, kdy začnou splňovat všechny důležité části SLOWFASHION výroby, horkotěžko koupíme kalhotky za 30,- Kč a tričko za 79,- Kč. To si totiž lokální výrobce dovolit nemůže. Jednoduše by tady nebyl.

Uzavřený kruh

Udržitelnost můžeme brát z různých úhlů pohledu. Každý BRAND má směr jiný, někdo je propojuje.

Co to pro nás, jakožto výrobce udržitelného spodního prádla Majtki (odkaz na produkty), znamená? Rozhodně uzavřený kruh. Při vytváření celé myšlenky pro nás byl důležitý celý proces tvorby a také to, aby měl svou tzv. někonečnou cestu. Co to v praxi znamená? Vyrábíme z polyesteru, který zemii překáží, ničí a devastuje. Je ho totiž všude příliš a bohužel je víceméně nerozložitelný. Recyklujeme a tvoříme v rámci textilního průmyslu, který je jeden z největších znečišťovatelů planety. Snažíme se to napravit našim udržitelným spodním prádlem. Jsme malá ryba, ale i ty umí plavat a pokud takových bude více, leccos společně dokážeme.

Druhou myšlenkou udržitelnosti je výroba. Nejsme tzv. "FAST FASHION". Neděláme velkou sériovou výrobu. Rozhodně nejsme schopni zaplnit šuplík spodního prádla každé ženě na planetě. Řadíme se spíše k pojmu "SLOWFASHION". Umíme pracovat s omezeným množství, víme kdo nám kreslí návrhy, víme kdo řeže a stroj to není, víme kdo šije, kdo zakončuje, uzlíkuje a kdo balí naše výrobky. Není to paní z Indie, Číny, Bagladéše. Jsme to my. Malý rodinný okruh, který má potřebu být zákazníkovi co nejblíže. Občas předá balíček osobně, protože to má jednoduše po cestě. Takhle nás to baví a je nám to blízké.

Třetí a pro nás uzavírající kruh udržitelnosti, je investice. Tedy ukrojení si s z tzv. vlastního koláče a předání dál. Organizacím, které se recyklací zabývají. Ať už z technologického hlediska, tak dobrovolnictvím. Bez nich by totiž k nápravě přírody nikdy nedošlo.

Zpět do obchodu